Tekne Navigasyonu Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Yelkenli ya da tekne navigasyonu seyahat sırasında yol ya da rota hakkında bilgiler sağlayan cihazlara verilen genel bir isimdir. Tarih boyunca navigasyon hatalarından dolay pek çok can ve mal kaybına neden olan kazalar meydana gelmiştir. Bu yüzden de navigasyon sürekli gelişmeye ihtiyaç duyan bir alet olmuştur. 21. yüzyılda da navigasyon aletleri için büyük çalışmalar vardır. Bu çalışmalar sayesinde navigasyon odaklı kazaların oranı oldukça aşağılara çekiliyor. Günümüzde tekne navigasyon cihazları onlarca farklı şekilde bulunuyor.

Tekne Navigasyonu Seçimi

Gelişen teknoloji navigasyon modellerini hem farklılaştırmış hem de oldukça geliştirmiştir. Deniz navigasyon cihazı kullanacak kişiler için ilk olarak hangi modeli kullanmak istediklerine karar vermelidir. Örneğin kısa vadeli seyahatler için bilgisayar ya da telefon için navigasyonlar mevcuttur. Program ya da uygulama olarak çalışan bu navigasyonlar denizcileri büyük masraftan kurtarabilir. Fakat her ihtimale karşı teknede bir adet deniz navigasyonu olmalıdır. Çünkü zaman zaman denizlerde telefon ve internetin çekmediği yerler olabilir.

Hatta akünün bittiği durumlar bu cihazlar sadece şarjları kadar yardımcı olacaktır. Bu yüzden de piyasada güvenle kullanılacak modeller arasından en uygunu belirlenmelidir. Bu belirleme sırasında teknenin kullanım alanı ve teknenin kullanılacağı güzergah çok önemlidir. Bu yüzden bunlara bağlı olarak detaylı bilgi veren gemi navigasyon modelleri seçilmelidir. Özellikle son dönemlerde piyasaya çıkan ekranlı navigasyonlar kullanıcıların bilmek istediği tüm bilgileri gösteriyor.

Antenleri sayesinde çok açıklarda bile bu tekne navigasyon cihazları kaptanlara yardımcı oluyor. Genellikle bu tarz navigasyon modelleri Bail ya da Flush olarak 2 farklı montaj seçeneğinde denizcilerin karşısına çıkıyor. Bu yüzden de tekneye en uygun montaj seçeneğine sahip navigasyonlar seçilmelidir. Ayrıca tekne navigasyonu elektrik tüketen bir alet olduğu için akünün gücünün yeteceği navigasyon modellerine öncelik verilmelidir.

İkinci El Tekne Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yat ve Tekne Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?
yeni başlayanlar için yelkenli rehberi
İkinci El Tekne Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yat Ehliyeti Nasıl Alınır Şartları Nelerdir
Yat Ehliyeti Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?
fırtına takvimi 2021
Fırtına Takvimi 2021 | Kocakarı Takvimi 2021