Teknelerde Ozmoz Muayenesi Nedir ve Tedavisi Nasıl Olur?

Ozmoz muayenesi fiberglas teknelerde kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir sorundur. Jelkot ismindeki üst kaplamadan sular ozmoz yüzünden fiberglas gövdeye zamanla gelmeye başlar. Ozmoz kelime anlamı ile ince zarlarda meydana gelen fiziki olaylara verilen bir isimdir. Teknelerde asıl problem tekne inşasındaki kimyasalların bu sular ile tepkimesi ile ortaya çıkar.

Hidroliz olarak ifade edilen bu işlemde de su molekülleri maddeler ile bağlanmaya başlar. Bu işlemler sonucunda büyüklüğü artan moleküller zardan geçemediği için basıncı yükseltir. Teknelerde ozmoz tedavisi yapılmaz ise bu basınç zamanla fiberglası zorlayarak bozar. Buna ek olarak bu olay zamanla fiberglasın kimyasını da bozar.

Ozmoz Muayenesi Nedir ve Ozmoz Nasıl Muayene Edilir?

Tekne uzmanı kişiler için bile ozmozun belirlenmesi zorlu olabilir. Bu yüzden ozmoz patlamadan önce kolayca teşhis edilemez. Zarar başladığı zaman da onarım işlemlerinin maliyeti gittikçe artar. Ozmoz ortaya çıkmadan önce zararlı olacağı ya da olmayacağı belirlenmelidir. Muayene hamlesi de tam bu süreçte devreye giriyor. Teknelerde muayene yapılırken gövdeyi bozmadan hareket edilmelidir. Ozmoz muayenesi tekne karaya çekildikten en az 1 gün sonra uygulanmalıdır. Ayrıca muayene sırasında güverteden girerek fiberglası etkileyecek ozmoz oluşumları da kontrol edilmelidir.

İkinci El Tekne Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yat ve Tekne Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?
yeni başlayanlar için yelkenli rehberi
İkinci El Tekne Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yat Ehliyeti Nasıl Alınır Şartları Nelerdir
Yat Ehliyeti Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?
fırtına takvimi 2021
Fırtına Takvimi 2021 | Kocakarı Takvimi 2021