Yelken Hasarları ve Yırtılan Yelkenin Tamiri

Denizciler için tekne yırtılması çok karşılaşılan sorunlardan bir tanesidir. Yırtılmaların ortaya çıkmasında pek çok neden olabilir. Fırtınadan dolayı ya da eskimelerden dolayı yırtılmalar meydana gelebilir. Yırtılmalar için hem geçici hem de kalıcı çözümler uygulanabilir. Her iki çözümün fiyatları ve uygulanması farklıdır. Yırtılmalara doğru çözümler uygulanmaz ise ilerleyen dönemlerde büyük sorunlar meydana gelebilir. Özellikle açıklıkta bu sorunlar denizcilere maddi ve manevi sorunlar ortaya çıkarabilir.

Tekne Yırtılması İçin Geçici Çözümler ve Maliyeti

Yırtılmalar için en kolay ve geçici çözüm bantlardır. Yırtılan bölgeler için bant kullanarak acil durumlarda çözüm üretmek çokça tercih edilir. Fakat uzun vadede bu bantlar tam randımanlı koruma sağlamaz. Bantları yapıştırmak rastgele olarak uygulanmaz. Özen gösterilerek yapılan yapıştırma işlemler daha uzun vadede koruma sağlar. Genellikle renkli olan bu bantların fiyatları da gücüne göre değişir. Bantların güçlü olması demek yapıştırması ile alakalı değildir. Dayanım olarak güçlü olan bu bantların fiyatları 10 TL ile 100 TL arasında değişiklik gösterir.

Yırtılmalar İçin Kalıcı Çözümler

Yırtılan yelkenler için orta vadeli çözümlerden bir tanesi dikme işlemidir. Dikiş işlemini yaparken en doğru çözüm bant üzerine yapılan işlemlerdir. Bantladıktan sonra denizciler bunun üzerine dikme işlemini gerçekleştirir. Fakat bu işlem yapılırken banda zarar vermemelidir. Aksi takdirde ufak rüzgarlarda açılmalar yaşanır. Bu işlemin maliyeti de oldukça düşüktür. Naylon ip ya da ağ ipi bu işlem için yeterlidir. Normal dikiş iğnesinden ve bu iplerden teknede bolca bulundurmakta fayda var.

Yelkenlideki yırtık eğer çok büyük ise dikiş ve bant çözüm olmaz. Hatta yırtığın büyüklüğüne göre bazen bu işlemler hiçbir şekilde çözüm sunmaz. Bu durumlarda da tekne yırtılması için en iyi çözüm yelken değişimidir. Yelken fiyatları da boyutuna ve malzemesine göre değişiklik gösterir. Ortalama bir teknenin yelkeni 1000 TL ile 20000 TL arasında olabilir.

İkinci El Tekne Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yat ve Tekne Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?
yeni başlayanlar için yelkenli rehberi
İkinci El Tekne Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yat Ehliyeti Nasıl Alınır Şartları Nelerdir
Yat Ehliyeti Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?
fırtına takvimi 2021
Fırtına Takvimi 2021 | Kocakarı Takvimi 2021