Yat ve Tekne Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Yat ve tekne çeşitleri ülkemizde her tatil döneminde araştırılan konulardan biridir. Özellikle yat ya da tekne tatili düşünen tatilciler yat modellerini çok fazla araştırmakta. Tekne modellerinin nasıl belirlendiğini merak ediyorsanız ya da bu farklı model tekne ve yatların hangi özeliklere sahip olduğunu merak ediyorsanız yazımızın ilerleyen kısımlarına göz atabilirsiniz. Bu sayede tatile hangi tekne ile çıkacağınıza kolayca karar verebilirsiniz.

Teknelerin Tarihi ve Anatomisi

Yat ve teknelerin hobi veya yarış amaçlı kullanılması 1660’lü yılların ortasına kadar gidiyor. İlk olarak Hollanda tarafından İngiltere Kralına hediye edilen Mary isimli bir yat bu serüveni başlatmıştır. Daha sonra tarih boyunca yatlar gelişimini sürdürmeye devam etmiştir. Oldukça gelişen teknelerin pek çok farklı modeli şu an piyasada bulunuyor. Ortalama 7 – 20 ay arasında bir teknenin tamamla süreci mevcut. Teknenin kullanılan malzemesinden boyutuna göre her şey teknenin yapım sürecini etkiliyor. Gelin tekne türleri neler beraber inceleyelim.

1 – Salmalı ve Açık Güverteli Tekneler

Tekne ve yat modelleri arasında hem ağır hem de büyük boyutlara sahip tekne modelleri arıyorsanız bu modeller size göre. Salmalı ve açık güverteler denizlerde ve limanlarda çokça görülür. Buna ek olarak salmalı ve açık güverteler göl ya da göletlerde de çokça karşınıza çıkabilir. Klasik model tekneler olarak bilinen bu teknelerin tarihi diğer teknelerden çok daha eskilere dayanıyor. Bu yüzden de klasik yat tatillerinin vazgeçilmezlerinden bir tanesi oluyor.

2 – Kamaralı Tekne ve Yatlar

Kamaralı Tekne modelleri arasında ev konforu yakalayabileceğiniz küçük modellerden bir tanesi. Gezi teknesi olarak çokça kullanılsa da son yıllarda hız teknesi olarak da kullanılıyor. Bu küçük tekneler küçük kapalı alanları ile dinlenmeniz için birebir. Genel olarak dıştan takmalı motor ile hareket eden bu tekneler içerisinde kamaraya, tuvalete ve mutfağa da sahip olabilir.

3 – Yelkenli Tekne Çeşitleri

Yelkenliler oldukça konforlu ve güvenilir büyük boy tekne modellerinden bir tanesidir. Seçtiğiniz yelkenliye göre yakalayacağınız avantajlar çok yükseklere çıkabiliyor. Hatta yelkenliler ile ev konforunu bile yakalayabileceğiniz seçenekler mevcut. Dâhili motorlar ile desteklenen yelkenliler en az 4 kişilik. Üstelik isterseniz daha yüksek kapasiteli yelkenliler de bulabilirsiniz. Bu yüzden de kalabalık gruplar için en çok tercih edilen tekne modellerinden bir tanesi yelkenlilerdir. Gezi ve eğlence amaçlı çokça kullanıldığı için yelkenlilerin içerisindeki imkânlar çok gelişmiş bir seviyededir.

4 – Yole ve Dingi Modelleri

Yole ve Dingi modelleri açık güvertelere sahip modeller arasındadır. Bu modellerin üzeri kapalı olsa da herhangi bir kamara bulunmaz. Ayrıca bu teknelerde denge son derece dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Çünkü bu modellerde denge personel ya da dışarıdan temin edilen ağırlıklar ile sağlanıyor. Oldukça hafif ve hızlı olan bu tekneler küçük geziler için kesinlikle tercih etmeniz gereken modellerden birisi.

5 – Motorsailor Modelleri

Tekne çeşitleri arasında hem motorlu hem de yelkenli tekne özellikleri taşıyan modellere verilen genel bir isimdir. Motorsailor içerisindeki konforu oldukça lüks seviyelerdedir. Ayrıca Motorsailor tekneler lükslüğün yanı sıra son derece hızlı olarak da dikkat çekiyor. Bu hızının arkasında ise çift motor ile desteklenmesi bulunmakta. Ülkemizde de oldukça tercih edilen bu modeller size konforlu ve lüks bir tatil imkanı sunabilir.

6 – Katamaran Modelleri

Katamaran tekne çeşitleri iki gövdeli tekne olarak da isimlendiriliyor. Çünkü ana gövdenin sağında ve solunda iki adet kayık bulunur. İki motor ile güçlendirilmiş olması onların çok yüksek hızlara ulaşmasına olanak sağlamakta. Son derece şık olmasının yanı sıra aynı zamanda son derece geniş ve konforlu olması bu tekneleri ciddi olarak diğerlerinden ayırıyor. Fakat bu modellerin de bazı dezavantajları var. O da devrildiği zaman tekrar düzelmesinin çok zor olması. Bu yüzden daha çok küçük katamaranlar kullanılıyor.

7 – Motoryat Modelleri

Motoryat tekne çeşitleri arasında sıkça görülen modellerden bir tanesidir. Liman olarak gelişmiş bölgelerde motoryatlar çok fazla görülür. Uzun süreli tatillerin vazgeçilmez tercihleri arasında olan bu yatlar aynı zamanda da güvenlik seviyesinin yüksek olması ile dikkat çekiyor. Pek çok tatilci sadece güvenliği yüzünden Motoryat modelleri çokça tercih ediyor. Lüks ve konforlu olması da tatilcileri cezbeden diğer özelliklerden.

8 – Spor ve Sürat Tekne Modelleri

Spor ve sürat teknelerini duymayan yok. Ayrıca bu modelleri merak etmeyen de yok diyebiliriz. Son derece eğlenceli modellerden olan spor ve sürat tekneleri çoğu kişinin yatlara merak salmasına sebep olmuştur. Tekne çeşitleri arasında bu modeller motor modeline göre çok yüksek hızlara ulaşabiliyor. Ayrıca boyutları büyüdükçe bu teknelerde yarım ve kapalı kamaralar olabiliyor. Tatillinizde biraz aksiyon arıyorsanız bu tekneler tam size göre.