Tekne Sigortası Nedir ve Neden Yapılır?

Tekne sigortası tekne sahiplerinin kesinlikle bilmesi ve mümkün olduğunca uygulaması gereken bir sigorta çeşididir. Bir teknenin sigortalanması için birden çok sigorta modeli bulunmakta. Genel olarak bu sigortalar kötü hava koşulları ile teknenin karaya oturması, teknenin yanması, çalınması ya da teknenin denizde bir kazaya karışması sırasında önlem alabilmek adına yapılmaktadır. Bu sigortalar genel olarak yük ve yolcu gemilerine yapılıyor. Eğer sigorta şirketi kabul ederse sigortanın kapsamı yelkenli tekne, hizmet motorları ya da deniz üzerinde seyreden pek çok gemiyi kapsayacak hale gelebiliyor.

Tekne Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu Yoksa Tercih Mi?

Tekne sigortaları ülkemizden zorunlu değildir.  Bu sigortalar tamamen tekne sahibinin isteğine göre yapılmaktadır. Fakat teknenin değeri yüksek ise ve tekne sahibi teknesini herhangi bir kaza olayından korumak istiyor ise sigorta yaptırması tavsiye edilir. Teknenin sigortalanması sırasında bazı durumlar primleri değiştirir. Bu durumlar yolcu taşıma duruma, feribot olması ya da tanker olup olmaması gibi durumlara göre farklı prim değerleri mevcuttur. Yani her tekne modeli için farklı primler bulunur.

Hangi Tekneler Sigorta Yaptırabilir ve Sigortalar Nasıl Yapılır?

Bir teknenin sigortalanması oldukça basit bir süreçten geçer. Aslında herhangi bir sigorta işleminden farkı yoktur. Tekneyi sigortalatacak kişiler ülkemizde faaliyet gösteren herhangi bir sigorta şirketine giderek teknelerini kolayca sigortalatabilir. Fakat dış kredi ile satın alınan gemiler için süreç daha farklı işler. Bu yöntem ile alınan bir geminin sigortalanması için ilk olarak kredi borcunun bitmesi gerekmektedir.

Ayrıca 15 yaşından büyük gemiler için sigorta priminde farklılık bulunmaktadır. Bu yaşlı gemiler için ek primler ilave edilir. Bu gemilerdeki bakımın masraflarının yeni gemilere göre daha fazla olacağı için sigorta şirketleri yaşlı gemiler için ek prim talep edebilir. Bu tamamen sigorta şirketine bağlı ve her şirkete göre değişen bir durumdur.

Tekneye Sigorta Yaptırmak Önerilir Mi?

Sigorta şirketleri ve uzmanlar rahat ve güven dolu seyahatler için sigortayı kesinlikle önerir. Çok iyi bir kaptan olsanız ya da kaptanınız olsa bile marinalarda demirleyen geminizin bir olaydan etkilenmesi sizin elinizde olan bir olay değildir. Marinalarda çıkan yangınlar genel olarak pek çok teknenin zarar görmesine sebep olur. Tekne sigortası bu tarz durumları kapsadığı için tekneniz hem denizde hem de karada tekneniz koruma altında olacaktır.