Tekne Irgatı Çalışmazsa Ne Yapılır? Irgat Bozulursa Ne Yapmalı?

Tekne Irgatı Nedir?

Denize yabancılar için ilk olarak tekne ırgatı nedir onu açıklamak gerekir. Irgatlar teknenin demirlemesi ya da demiri çekmesi için kullanılan parçadır. Elektrik motoru, kavaleta, kastanyola, sayaç, röle ve sigorta neredeyse tüm ırgatların üzerinde olan ana parçalardır. Bu kadar fazla parçası olduğu için de ırgatta farklı hatalar meydana gelebilir. İlk olarak insanları korkutsa da dikkat edildiği takdirde bu parçaların tamirleri son derece basittir. Irgat arıza her an herkesin başına gelebileceği için tamirinin nasıl olduğu bilinmelidir.

Tekne Irgatı Çalışmaz İse Neler Yapmak Gerekir?

Irgatların daha önce söylediğimiz gibi pek çok parçası vardır. Bir ırgatın çalışmamasının pek çok nedeni olabilir. İlk olarak dikkat edilecek konu ırgatın elektrik alıp almadığıdır. Çünkü elektrik alıyor ise ya da almıyor ise çözümler farklı olacaktır. Eğer ırgat ve ırgat kolu üzerinde bir elektrik akımı var ise ilk olarak zincir kontrol edilmelidir. Zincirin sıkışması ya da zincir ve sarma kolu etrafına farklı bir cismin sıkışması ırgatın çalışması engeller. Aynı zamanda çapanın bir yere sıkışması da ırgatın çalışmasında sorun çıkarır.

Ayrıca elektrik varken çalışmayan ırgatlar için bir diğer sorun kumanda da olabilir. Bu yüzden kumandanın sökülüp takılması ırgatın çalışmasını sağlayabilir. Eğer bu işleme rağmen ırgat hala çalışmıyor ise solenoidi takılmış ya da sıkılmış olabilir. Ağır bir anahtar ile bu durum kontrol edilebilir. Fakat genel olarak denizciler ırgatın elektrik aksamında sorun yaşar. Sigortanın yukarı çekilmiş olmasına rağmen elektrik gelmez. Bu durumda ilk kontrol edilecek nokta sigorta olmalıdır.

Sigortalarda ON/OFF kısmı olur. Sigortanın ON kısmında olduğuna emin olduktan sonra denizciler tekrar çalıştırmayı deneyebilir. Sigorta bazı zamanlarda ON – OFF arası tam geçiş sağlamaz. Dışardan ON kısmı aktif görünse de içerdeki düğme OFF kısmına takılı kalabilir. Bu yüzden de ya açarak ya da hızlı bir şekilde ON/OFF arası geçiş yaparak kontrol sağlanabilir. Sigorta kısmında bir sorun yok ise el kumandasının fişi de çıkmış olabilir.

Tekne ırgatı hala çalışmıyor ise en uygun çözüm elektrikçi çağırmaktır. Çünkü sigortanın yanması, kabloların teması ya da ani elektrik yüklemesi ile motor bobinlerinin yanması gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Söylediğimiz adımlar motora ve ırgata zarar vermeden yapılacak kolay adımlardır. Eğer sorun önerilerimiz şeklinde çözülmüyor ise bir uzmanın yerine olayı kontrol ederek hatayı tespit etmesi en doğrusu olacaktır.

İkinci El Tekne Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yat ve Tekne Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?
yeni başlayanlar için yelkenli rehberi
İkinci El Tekne Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yat Ehliyeti Nasıl Alınır Şartları Nelerdir
Yat Ehliyeti Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?
fırtına takvimi 2021
Fırtına Takvimi 2021 | Kocakarı Takvimi 2021