Zehirli Boya Nedir ve Ne İşe Yarar?

Zehirli boya ya da diğer bir adı ile antifouling tekne ve yatların alt tarafında kullanılır. Denizde yaşayan midye, larva ve kabuklu canlılar zamanla tekne altında yuvalanıp yerleşebilir bu durumda teknenizin performansının düşmesine neden olur. Midye, yosun ya da diğer kabuklu deniz canlıların teknenin alt kısmına yapışmasınlar diye bahsettiğiniz bu boyalar ile tekne alt kısmı kaplanır. Tekne altlarına erken önlem alınmadığı zaman buradaki canlılar katman haline gelebilir. Bu yüzden de zamanla sökülmesi ya da çıkarılması oldukça zor bir hal alıyor.

Zehirli Boyaların Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Antifouling seçimi yapılırken pek çok farklı etken belirlenmelidir. Etkenlerden bir kısmı tekne ile alakalı iken bir kısmı ise çevresel etkenlerle alakalıdır. Teknenin tipi ve modeli, hızı, seyir aktivitesi ve yaşı gibi konular tekne ile alakalı etkenlerdir. Fakat bulunduğu bölge ve bağlı kalma süresi gibi etkenler ise çevresel etkenlerdir. Bu özellikler bilindiği takdirde tekneler için en uygun Antifouling seçim kolayca yapılır.

Zehirli boyaların tüm bu etkenleri için farklı çeşitleri vardır. Bu çeşitler arasında her bir boyanın kendi has özellikleri ve özel kimyası bulunur. Kendi kendine eriyen, geleneksel, sert, sualtı boya gibi daha çok çeşit vardır. Ayrıca ülkemizde de üretilen pek çok kaliteli antifouling markası vardır. Yerli zehirli boyaların üretimi ülkemizdeki denizlere göre yapıldığı için çok daha iyi performans vermektedir.

Teknomarin: Ülkemizde üretilen bir boya olan Teknomarin zehirli boya için oldukça popüler bir marka. Kullanıcıların da son derece memnun olduğu Teknomarin kaliteli bir koruma sağlıyor. Oldukça başarılı olan marka yıllardır deniz severlere hizmet veriyor.

Ema Zehirli Boya: 2005 yılında kurulan Ema genel olarak bir kimya tesisidir. Son derece kaliteli boya markası olan Ema ayrıca farklı alanlarda da hizmet veriyor. En İyi tekne altı zehirli boya markalarından bir tanesi olan Ema markası ülke dışına da satış yapıyor.  

İkinci El Tekne Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yat ve Tekne Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?
yeni başlayanlar için yelkenli rehberi
İkinci El Tekne Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yat Ehliyeti Nasıl Alınır Şartları Nelerdir
Yat Ehliyeti Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?
fırtına takvimi 2021
Fırtına Takvimi 2021 | Kocakarı Takvimi 2021