Teknede Dümen Arızaları ve Tamirleri

Dümen arızaları her zaman denizcileri korkutan arızalardan bir tanesi olmuştur. Dümen teknenin rotasında seyahat etmesi sağlayan ve kontrolünü sağlayan ana parçalardan bir tanesidir. Yani dümen teknenin hayati önem taşıyan parçalarından bir tanesidir. Hali ile dümende meydana gelen arızalar da hayati önem taşır. Dümen pek çok parça ile bağlantılı olarak çalışır. Bu yüzden de ilk olarak hatanın tamamen dümenden mi yoksa diğer parçalardan mı kaynaklandığını bilmek gerekir.

En Yaygın Dümen Arızaları ve Tamirleri

Dümenin kullanılmasını engelleyen en yaygın sorunlardan bir tanesi dümen palası ve gövde arasına sıkışan halattır. Bu durum özellikle tornistanda giderken kıça bağlı olan dinginin halatının bu kısma girmesi ile meydana gelir. Bu durumda dümen alabanda basılarak halat çıkarmaya çalışılmalıdır. Ayrıca dümen dolap olan sistemlerde olan telin kopması ya da sıkışması benzer sorunu ortaya çıkarır. Yedek parça değişimi ile bu sorun ortadan kaldırılabilir. Fakat ağır deplasmanlı olan teknelerde bu işlem son derece yorucu ve zor bir süreç olur.

Çok daha büyük boy teknelerde sorun eğer çok aşağılarda değil ise dümen tutmak oto pilot ile halledilebilir. Sorun eğer çok aşağılarda ise veya palada hasar meydana geldiyse oto pilot bu sorunu çözmez. Bu durumda her iki taraftan da aşağı sarkıtılan fırtına demiri sorunu çözebilir. Sapı sağlam olan ve dibi kesilmiş bir kova ya da bidon bu işlem için kullanılabilir. Buna ek olarak balon gönderine kapı veya farş monte edilerek de geçici çözümler üretmek mümkündür. Fakat bu geçici çözümler ağır deniz şartlarında istenilen etkiyi göstermez.

Baş pervaneye sahip olan tekne modellerinde yön vermek şartı ile belli bir miktarda dümen tutma işlemi gerçekleştirmek mümkündür. Özellikle salma omurga teknelerde yelken donanımı bu işleme uygun ise yelken ayarları ile rota içerisinde seyahat mümkün bir hale gelir. Çift direkli yelkenler bu durum için en iyi örneklerden bir tanesidir. Dümen arızları çok dikkatli denizcilerin bile başına gelebilir. Bu yüzden alternatif çözümleri bilmek ve uygulamak son derece önemlidir.

İkinci El Tekne Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yat ve Tekne Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?
yeni başlayanlar için yelkenli rehberi
İkinci El Tekne Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yat Ehliyeti Nasıl Alınır Şartları Nelerdir
Yat Ehliyeti Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?
fırtına takvimi 2021
Fırtına Takvimi 2021 | Kocakarı Takvimi 2021