İkinci El Tekne Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el tekne alırken alıcılar bazı noktalara dikkat ederek pişman olmayacakları tekneleri alabilir. Çünkü teknelerden yıpranan ya da ömrü geçen çok farklı nokta bulunmaktadır. Ayrıca hayatınızda ilk kez ikinci el olarak bir tekne sahibi olacaksanız yapacağınız yanlış tercihler sizleri ilerleyen günlerde çok pişman edebilir. Tekne alırken dikkat etmeniz gereken noktaları yazımızın ilerleyen kısımlarında okuyabilirsiniz.

1 – Su Kesimi Altı ve Borda Kontrolünün Yapılması

Eğer ikinci el bir tekne alacaksanız en çok dikkat etmeniz gereken nokta şüphesiz ki gövdedir. Ayrıca gövdenin iyi olup olmadığını anlamak ciddi anlamda profesyonellik gerektirir ve oldukça zor bir işlemdir. Bunu anlamanın en iyi yöntemlerinden bir tanesi tekneyi sudan çıkararak kontrol etmektedir. Satılık yat ya da farklı bir tekne incelerken ayrıca bordasını da kontrol etmeniz gerekir. Bu iki işlem size gövde hakkında en iyi fikri verecektir.

Bunları yaptıktan sonra ahşap ve fiber tekneler için dikkat etmeniz gereken 2 ayrı nokta bulunmakta. Eğer alacağınız tekne ahşap ise ahşap kurdu olup olmadığını anlamak için bir uzman tutmalısınız. Ama eğer alacağınız tekne fiber ise bu sefer ozmozdan anlayan bir uzman tutarak bu sorun hakkında bilgi almalısınız. Ahşap tekne fiyatları genellikle bu kurtlardan dolayı çok düşük fiyatlara satıldığı için dikkat etmeniz en iyisi.

2 – İkinci El Tekne Alırken Motorun Durumunun Kontrol Edilmesi

Başta motoryatlar olmak üzere yelkenlilerde motorlar geminin ana parçalarından bir tanesidir. Bu konuda bir motor uzmanından destek almanız sizin için en iyisi olacaktır. Fakat uzmanın yanında sizin de bazı noktalar hakkında bilgi sahibi olmanız uzmana da size de yardımcı olacaktır. İlk olarak motorun soğuk olmasına dikkat edin. Satıcı motoru kesinlikle ısıtmamalı. Soğuk motor çalışırken sorunları hakkında size en doğru bilgileri verir.

Motordan dışarıya çıkan dumanları inceleyerek motorun durumunu anlayabilirsiniz. Genel olarak siyah bir duman görülür. Bu duman eski motorlarda enjektörlerin kirliliği gibi durumları ifade eder. Geminin yağ yakımı ile alakalı sorunu var ise mavi bir duman atar. Ayrıca uzman ile birlikte motora bağlı diğer parçaları da kontrol ederek motorun durumunu anlayabilirsiniz.

3 – Tekne Güvertesinin Kontrolü

İkinci el tekne alırken heçlerden güverteye su girip girmediğini kesinlikle kontrol etmelisiniz. Bu konuda en iyi fikri alabilmek için bir uzman ile mümkünse yağmur yağarken kontrol yapmak. Diğer bir yöntem ise her tarafı kapatarak tekneyi baştan sona yıkamak. Bu sayede heçlerin durumu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Ayrıca bir uzman ile ahşapların zımpara ya da vernik isteme durumlarını da kontrol edebilirsiniz.

4 – Elektronik Parçaların Kontrolünün Yapılması

Elektronik parçalar ilk olarak size fazla gerekli gelmeyebilir. Fakat bu kısımdaki sorunlar ikinci el tekne aldıktan sonra insanları en çok masrafa sokan alanlardan bir tanesidir. Bu alanın kontrolünü kesinlikle bir uzmana bırakmanız en iyisi. GPS, jeneratör, radar, derinlik göstergesi ya da aküler gibi çok fazla ekipman bulunur teknelerde. Tüm bu ekipmanlar son derece önemli parçalardır. Ayrıca sigorta panelindeki şalterleri de kesinlikle kontrol etmelisiniz.

5 – Irgat, Demirleme ve Bağlama Halatlarının Kontrolü

Tekne konusunda uzman kişiler genel olarak bu kontrollerin nasıl yapılacağını bilir. Eğer siz ilk kez tekne alacaksanız ırgat gücünün tekne ve çapa ile orantılı olup olmadığını öğrenmelisiniz. Ayrıca marka ve modelini de önceden öğrenerek internet üzerinden kontrolünü sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak dümen önündeki çapayı atma ve alma düğmeleri var mı gibi bilgileri öğrenerek bunları teknede test etmeniz gerekir.

6 – Güvenlik Ekipmanlarının Kontrolünün Yapılması

İkinci el tekne alım ya da satımında güvenlik kontrolü kesinlikle yapılmalıdır. Bunun için teknedeki gerekli güvenlik kavramlarını öğrenmeniz gerekir. İlk olarak CE belgesini sormalısınız. Genel olarak güvertede görünecek bir yerde olan bu belge kaç kişilik bir yat olduğunu size gösterecektir. AIS, SART, RADAR, EPIRB gibi güvenlik cihazlarının teknede kesinlikle olmasına dikkat edin. Ayrıca bu cihazların pil durumlarını da kontrol ederek oluşabilecek masrafların önüne geçebilirsiniz. Son olarak kişiye yetecek kadar can yeleği ve yangın tüpünü de kontrol ederek güvenlik kontrolünü sağlayabilirsiniz.

7 – Genel Sağlamlık Kontrolleri

Teknede son olarak ise genel olarak kontrolleri sağlamanız gerekir. Örneğin yelken, yelken halatları, salma ya da direk gibi parçaların sağlamlığını bir uzman ile kontrol etmelisiniz. Daha sonra ise kamaralar ve mutfağı kontrol edebilirsiniz. Bu alanlarda eksikler var mı yok mu onlara bakabilirsiniz. Klimaların çalışmasını kontrol ettikten sonra ise son olarak rutubet kontrolü yapmalısınız. Rutubet için yatakların altlarını kontrol edebilirsiniz.

Bu sayede önceden havalandırılmış olsa bile buradaki rutubetten durumu anlayabilirsiniz. Motordan ozmoza kadar pek çok etken rutubete sebep olabilir Fakat rutubet teknenin kesin olarak kötü olduğunu göstermez. İkinci el tekne 1 ay kadar karada bekletildiği takdirde bu rutubetlerden