En İyi 10 Mavi Tur Rotası

Çok eski zamanlardan beri yapılan mavi yolculuk günümüzde oldukça tercih edilen tatil planları arasında yer alıyor. Bu nedenle de çok fazla rağbet gören durumdadır. Hem mavilikleri sonuna kadar yaşamak hem de farklı rotalar keşfetmek için oldukça güzel bir alternatif olarak bu şekilde olan turlar tercih ediliyor.

Mavi tur rotaları genel olarak Nisan ayının sonunda belirlenmeye başlıyor ve Ekim sonuna kadar da devam ediyor. Bu tarihler arasında en ideal rotaların oluşması ile birlikte harika bir serüven de başlamış oluyor.

Mavi yolculuk için her ne kadar da rehberli turlar ile çıkma önerisi kulağa hoş geliyor olsa da bazı deniz tutkunları bu konuda Mavi tur tekneleri kiralaması da yapıyorlar. Bu şekilde yapılan kiralamalar genel olarak uzun süreli bir kiralama da olabiliyor. Aynı zamanda haftalık yat kiralama için de fiyat teklifleri sunulabiliyor. Mavi yolculuk tekne kiralama bazı kişiler için çok daha zevkli bir hal alabiliyor.

Bütün bu bilgilerin ışığında da en çok cevap aranan soru da En iyi 10 mavi tur rotası nedir sorusu oluyor. Dolayısıyla bir kılavuz olarak en iyi rotaları burada bulabilir ve siz de rotanızı oluşturabilirsiniz.

 1. Fethiye-Marmaris Rotası:

  Bu rota mavi yolculuk yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği rotalardan bir tanesidir. Özellikle kısa süreli bir tur yapmak isteyenler bu rotadan başlamaktadır. Çift yönlü olarak bir yolculuk deneyimi yaşatmaktadır. Bunun için bir haftalık mavi tur planlanabilir. Gidiş dönüş yaklaşık olarak bir hafta sürmektedir. Bu rota üzerinde birçok koy bulunmaktadır. Koylarda konaklama sağlayarak eşsiz manzaranın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

 2. Marmaris-Datça-Marmaris Rotası:

  Yine çift yönlü bir yolculuk yapılabilen bu rota da başlangıcı ve bitiş noktası Marmaris’tir. Bu da yine bir haftalık bir planlama dahilinde gerçekleşebilmektedir. Hava ve rüzgarın yön durumuna bağlı olarak süre değişkenlik göstermektedir. Kindos Antik Şehri de bu rota üzerinde yer alıyor. Ayrıca ziyaret de gerçekleştirilir ve sahil şeridinde eşsiz bir deniz keyfi yaşayabilirsiniz.

 3. Bodrum-Gökova-Bodrum Rotası:

  Bu rota da yine en rağbet gören rotalardan birisidir. Diğer turlara oranla çok daha rahat bir seyir sunmaktadır. 4-7 gün arası bir planlama yapılabilmektedir.

 4. Çayağzı-Fethiye Rotası:

  Güzergah üzerinde Kekova koyu sizi karşılar. Kaleköy’de ise antik tiyatro sizi karşılayan güzelliklerden bir tanesi olmaya adaydır. Birçok koyda da konaklama imkanı veren bir rotadır.

 5. Selimiye-Simi Rotası:

  Masal adası olarak tanımlanan Simi’ye Selimiye’den çıkışlı bir yolculuk sizi bekliyor olacak. Sadelik ve rahatlık içinde bir tur planlaması yapılabilir. Simi Adası’nın güzelliği ise görülmeye değer.

 6. Ayvalık-Midilli Rotası:

  Son dönemlerde oldukça rağbet gören bir rota olarak göze çarpıyor. Yaklaşık olarak 8 gün süren bir yolculuk sizi bekliyor olacak. Bu yolculuk esnasında önerilenler arasında Behramkale’de gün batımını izlemek.

 7. Göcek Koyları Rotası:

  Günübirlik bir rota olabileceği gibi haftalık bir rota da oluşturulabilir. Bu tur ile Ölü Deniz’i de görmek, uğramak mümkündür. Eşsiz bir doğal güzellik görmek için tercih edileceklerin başında gelir.

 8. Kaş-Kekova:

  Huzuru ve sakinliği bir arada bulabileceğiniz aynı zamanda mavinin her tonunu bulabileceğiniz bir rota olarak tercih edilebilir. Özellikle Kaş’a gelindiğinde dalış yapma keyfini de yaşamalısınız.

 9. Bodrum-Marmaris:

  Bu rota da beş gün olarak planlanabilecek mavi tur rotası olarak karşımıza çıkıyor. Meşhur bodrum koyları sakinlik ve huzuru ruhunuza yansıtacak derecede ilham dolu bir şekilde sizinle olacak. Kleopatra Plajı’na uğramadan dönmemeniz verilen tavsiyeler arasında yer alıyor.

 10. Datça-Bozburun:

  Birçok güzellikteki koyların eşsiz sakinliğinde huzuru yaşamak için bu turu planlayabilirsiniz. Yaklaşık olarak 5 günlük bir planlama yapılabilir. Hazine değerindeki koylarda muhteşem güzellikler sizi bekliyor olacak.