Ticari Yat Nasıl Özel Yata Çevrilir?

Ülkemizde ticari yat yoğunluğu özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde yoğunlaşmış durumda. Ticari alanda kullanılan yatlar genel olarak turistik amaçla çokça kullanılıyor. Bu yatlar bir gelir elde edilen ve sadece maddi amaçla kullanılan yat türleridir. Kapasite olarak 20 – 30 kişiye kadar çıkan bu yatlar işlevi dışında kullanma beraberinde büyük suçlar doğurur. Son dönemlerde ise ticari amaçla kullanılan yatların özel klasmana geçişini kolaylaştıracak adımlar atıldı.

Ticari Yat Nasıl Özel Yat Olur?

Geçmiş dönemlerde ticari tekne ruhsatı almak kolay olduğu için bu alana büyük bir yığılma oldu. İnsanlar zamanlar yatlarını özel yata çevirmeye çalışsa da bazı kriterler ve yüksek ücretler bu duruma engel oluyordu. Bir diğer taraftan özel tekneyi ticari tekneye çevirme süreci de benzer şekilde zorlu ilerliyordu. Fakat bu iki süreçte artık çok daha basit bir hal aldı. Ticari alanda kullanılan yatları özel yata çevirmek için gereken kriterler yumuşatıldı. Ayrıca ödenecek ücrette azaltıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı denizcilerin isteklerini dinleyerek bazı yeni kararlar aldı.

Artık ticari yat özel yata çevrilirken cins değişikliğine uygunluk aranmayacak. Ayrıca cins değiştirme maliyeti de eskisine oranla çok daha aşağılara çekilmiş durumda. Denizcilerin tek yapmaları gereken Liman Başkanlığı’na süreç ile alakalı dilekçe vermek. Süreç başladıktan sonra bakanlık denizcileri süreç ile ilgili bilgilendiriyor. Çünkü teknenin yaşına göre ve teknik özelliklerine göre denizcilerin ödemesi gereken para ve sürecin ilerlemesi farklı bir şekilde ilerliyor.

İkinci El Tekne Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yat ve Tekne Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?
yeni başlayanlar için yelkenli rehberi
İkinci El Tekne Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yat Ehliyeti Nasıl Alınır Şartları Nelerdir
Yat Ehliyeti Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?
fırtına takvimi 2021
Fırtına Takvimi 2021 | Kocakarı Takvimi 2021