Tekne Kiralarken Nelere Dikkat Etmeli?

Özellikle mavi tur sevdalısı olanların en başta merak ettikleri tekne kiralama nasıl olur sorusudur. Hem uzun süreli hem de kendi rotalarında istedikleri gibi konaklamak isteyenler yat kiralama işlemi yaparak bu hobilerini daha anlamlı bir şekilde yaşamak isterler.

En çok ziyaret edilen ve bu konuda ziyaretçilerden olumlu yorumlar alan koylarda demirlemek ve denizin keyfini çıkarmak için birçok firma tekne kiralama hizmeti verir. Bunun için yapılması gerekenlerin başında kullanımı için deneyimli ve bir ehliyete sahip olmanız.

Tekne kiralama işlemine karar vermişseniz öncelikle nasıl ve ne kadar süreli bir kiralama yapılacağını netleştirmek gerekiyor. Bu konuda firmalar size yardımcı oluyor. Uzun süreli konaklamalar için ihtiyaçlarınızı tam anlamıyla karşılayabileceğiniz şekilde bir kiralama daha faydalı olur.

 

 

 

Rahat Bir Tekne Yolculuğu İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle tatil, huzur ve rahatlık olarak düşünülmeli ve bu nedenle de bir sorun yaşanması sizi rahatsız edebilir. Dolayısıyla tekne seçimi yaparken buna göre yapılmalıdır. Yat ve gulet kiralama işlemlerinde ilk başta dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi de kaç kişilik bir ekiple seyahat edileceği konusudur.

Kişi sayısına göre teknede bulunması gereken donanımlar değişiklik gösterecektir. Temel olarak ortaya çıkacak olan ihtiyaçların bu aşamada karşılanması gereklidir. Kişi sayısının netleşmesinden sonra teknede bulunacak olan Duş ve WC de hijyen açısından önemlidir. Bu nedenle özellikle uzun süreli seyahatler için özel bir alanın olmasına dikkat edilmelidir.

Teknede bulunacak olan kişiler için yeterli sayıda yatak bulunmalıdır. Bu da konforlu bir tatilin olmazsa olmazıdır. Bu nedenle de hem yatak hem de kamara sayısı dikkate alınmalıdır. Bir de tekne kiralama adımında dikkat edilmesi gereken bir durum daha yakıt durumudur. Dizel olarak kiralama yapıldığında çok daha ekonomik bir yolculuk imkanı sunuyor.

Ayrıca kiralama yaparken kaptanlı ya da kaptansız kiralama hizmeti sunan firmalar da bulunuyor. Eğer kullanmak için yeterli donanıma sahip değilseniz, kaptanlı kiralama yapmak çok daha faydalı olacaktır. Ehliyet sahibi olmayanlar için bu hizmet biçilmiş kaftan niteliğinde. Genel olarak böyle bir kiralama da kaptan tarafından rota oluşturuluyor.

 

 

Tekne Kiralama Fiyatları

Yat kiralama rehberi fiyatlar bakımından çok değişken fiyatları ortaya koyar. Bunun nedeni de nasıl ve ne kadar süreli bir kiralama yapılacağına göre değişir. Öncelikle kiralama işlemine karar verildikten sonra kişi sayısı ve donanım olarak nasıl bir tekne istediğinizin netleşmesi gereklidir.

Yat kiralama fiyatları günlük, haftalık ve aylık olarak değişiyor. Günlük yat kiralama diğer iki seçeneğe göre daha maliyetli olabilir. Haftalık ve aylık kiralamalar en çok tercih edilen seçenekler arasında yerini alıyor.

İstanbul yat kiralama ne kadar şeklinde olan sorulara cevap olarak firmalar, genelde kaptanlı ya da kaptansız mı olacağı konusunda bilgi alıyor. Sonrasında da diğer bilgiler ile bir fiyat düzenlemesi oluşturuyor.

Kaptanlı kiralama yapılması maliyeti biraz daha arttırıyor. Bu nedenle kiralama yaparken bu göz önünde bulundurulmalıdır. Lüks bir tekne kiralama işlemi yapacaksanız içinde bulunan donanıma göre fiyat bu adımda da değişiklik gösteriyor.

Aynı zamanda arkadaşlarınızla birlikte kalabalık olarak bir kiralama yapacaksanız ona göre yatak ve kamara tercih etmeniz gerekmektedir. Bu da kiralanacak olan teknenin büyüklüğünü değiştirir. Dolaysıyla fiyat da değişkenlik gösterir.

Tekne kiralarken iki şekilde yakıt seçeneği bulunur. Bunlardan biri benzinli ve diğeri de dizel olan teknelerdir. Kiralama aşamasında yakıt tercihi de fiyat değişikliğine sebep olmaktadır. Benzinli modeller dizel modellere göre biraz daha uygun bir fiyat seçeneği olabilir.