Katamaran Mı Tek Gövde Tekne Mi?

Deniz tatili yapmak isteyen tatilcilerin aklında Katamaran tekne ve tek gövde arasında hep bir soru işareti bulunur. Güzel bir tatil için hangisini seçmelisiniz? Ya da bu tekneler arasından hangisi sizin isteklerinizi tam anlamı ile karşılıyor? Eğer siz de bu iki tekneden hangisini seçeceğinizi düşünüyorsanız iki teknenin de size sunduklarını ve sunmadıklarını iyi belirlemelisiniz.

 

 

 

Katamaran ve Tek Gövde Teknelerin Farklılıkları

Farklılıklardan önce Katamaran nedir ve tek gövde nedir onları belirtmek lazım. Katamaran çift gövdeli teknelere verilen bir isimdir. Tek gövde ise adından da anlaşılacağı üzere tek gövdeli teknelere verilen bir isimdir. Bu iki tekne modeli yatçılık dünyasının uzun süredir tartışma konusu olmayı başarmıştır. Her iki tekne modeli de aslında kendine göre avantaj ve dezavantajlara sahip. Bu tekneler arasında karar vermeden önce hem kendi istediğinizi hem de teknelerin sunduğunu bilmeniz gerekir.

Teknelerin Hız ve Yelken Performansı

Yaygın bir Katamaran ve tek gövde üzerinden kıyaslama yaparsak Katamaranlar tek gövdeden çok daha hızlıdır. Fakat Katamaran taşıdığı ağırlıktan çok daha fazla etkilenir. Katamaranın taşıma hacmi fazla olsa da normalin üzerinde bir depolama yaparsanız hızında büyük bir düşüş hemen dikkatinizi çeker. Bu durum tek gövdeler için geçerli değildir. Diğer bir yandan katamaranlar rüzgâr yönünü tek gövdeye göre çok daha geniş açılarda izler.

Limanlara Demirlemek

Deniz tatili için teknelerden bahsedersek limanlara demirlemeyi kıyaslamazsak olmaz. Katamaran yelkenli size demirleme ve limana yanaşma konusunda kolaylık sağlayacaktır. Katamaranların ırgatları 15 – 20 metre derine kadar demirlemeye uygundur. Ayrıca bu teknelerin manevra kabiliyeti de tek gövdeye göre çok daha iyidir. Tabi bunun arkasında katamaranın sahip olduğu çift motor gücü var. Fakat tek gövdeler ise daha küçük olduğu için kalabalık limanlarda yer bulma konusunda size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Katamaran ve Tek Gövdenin Konfor Farkı

Konfor konusunda Katamaranlar açık ara öndedir diyebiliriz. Katamaranda tatil yaparken denizde olduğunuzu bile unutabilirsiniz. Sallanma ve eğilme bu teknelerde hiç olmaz desek yeridir. En basitinden bardağınız seyahat boyunca dökülmeden yerinde kalabilir. Tabi sessiz tatilciler için bu bir avantaj. Ama siz daha aksiyon dolu, dalgaları hissettiğiniz bir tatil istiyorsanız ise tek gövde tam size göre. Bunlara ek olarak kalabalık gruplar için Katamaran tekne modellerinin çok daha avantajlı olduğunu da belirtmek lazım. Fakat marinalarda metre kare olarak ödeme yaptığınız için katamaranlarda daha fazla ücret ödersiniz.

Güvenlik Farklılıkları

Güvenlik konusunda sorumluluk alarak dikkatli davranmak iki tekne modeli için de son derece önemli. Güvenlik konusunda iki teknenin de artı ve eksi yönleri mevcut. Örneğin omurgası sağlam bir tek gövde ters dönse bile kendini kolayca normale döndürebilir. Katamaranların normale dönmesi tek gövdeye göre çok zordur. Ama diğer bir yandan gövdede oluşacak büyük bir delikte tek gövdeler kolayca batar. Ama Katamaran tekne deliklerde batmamak üzere tasarlanmıştır. Bu yüzden en güzeli tedbirli davranarak bu tarz durumlardan uzak durmak.

 

 

 

Manevra Özellikleri

Katamaran ve tek göce arasındaki bir diğer önemli konuda manevralardır. Katamaran açık bir şekilde manevra konusunda çok daha yetenekli diyebiliriz. Rüzgar seyrinde bile olduğunuz yerde kolayca dönebilir ya da manevra yapabilirsiniz. Ayrıca teknenizi limana yaklaştırırken Katamaran tekne ile kolayca yaklaşabilirsiniz. Tek gövdede ise manevra daha yavaş bir şekilde olur. Bu farkın sebebi de şüphesiz ki katamaranın sahip olduğu 2 motordur. 

Teknelerin Fiyatları

Geldik en önemli noktalardan bir tanesine. Aslında bu durum pek çok kişi için en önemli konu. Fakat fiyattan önce teknelerin avantaj ve dezavantajlarını bilmeniz sizin için en iyisi. Fiyat konusunda ise katamaranlar çok daha pahalıdır. 2 gövde ve 2 motordan meydana gelen bu teknelerde tek gövdeye göre iki kat fazla ücret ödemeniz gerekir. Üstelik bu fiyat farklılığı sadece kiralamada geçerli değil. Aynı zamanda alımlarda da geçerlidir. Katamaran tekne iki motor ile hareket ettiği için yakıt masrafları da tek gövdeye göre iki kat artar.