Yelkenli Tekne Mi Motoryat Mı Hangisini Tercih Etmelisiniz?

Bir tekne almadan önce karasız kaldıysanız almayı planladığınız bir teknenin benzerini kiralayarak kısa bir tatile çıkmanız size satın alma anında sağlıkla karar vermekte yardımcı olacaktır.  Yelkenli tekne ve Motoryat deniz tatili yapmak isteyen tatilcilerin de arasında kararsız kaldığı iki tekne modelidir. Peki, hangisini tercih etmelisiniz? Ya da hangisinde daha rahat bir tatil yapabilirsiniz? Genel olarak baktığınız zaman bu tercih aslında tamamen size kalmış bir seçenek. Herkesin tekneden beklentisi farklıdır. Bütçeden kişi sayısına ya da gideceğiniz yerlere kadar bu tekneler farklılık gösterir.

1 – Yelkenli ve Motoryat Arasındaki Bütçe Farklılıkları

Her şeyden önce maddiyat ilk dikkat etmeniz gerekir. Çünkü bu iki tekne arasındaki ilk dikkat çeken nokta fiyatlarıdır. Bir Bavaria tekne ile Motoryat arasında ciddi anlamda bütçe farkı tatilcilerin hemen dikkatini çekecektir. Eğer lüksü seviyorsanız ve tekne kiralarken bütçeniz daha yüksek değerlerde ise motoryatlar tamamen size göre. Motoryatlarda son derece lüks bir tatil yapmak mümkün. Ama eğer daha uygun fiyatlara bir deniz turu yapmak istiyorsanız yelkenlileri tercih etmelisiniz. Her bütçeye uygun fiyatlara yelkenli bulabileceğinizi unutmayın.

2 – Tatil Sırasındaki Yaşam Tarzınıza Göre Tekne Seçimi

Yat tatilleri herkesin bildiği gibi aynı şekilde yapılmaz. Seçtiğiniz motoryata göre ya da yelkenliye göre tatil sırasında farklı imkanlar yaşayabilirsiniz. Nedir bu farklı imkanlar? Lüksün yanı sıra eğer hız ve adrenalin seven tatilcilerdenseniz motoryatlar hemen dikkat çekiyor. Diğer bir yandan daha sakin bir şekilde koyları yavaş yavaş gezmek istiyorsanız o zaman ise yelkenliler öne çıkıyor. Ama burada bir noktanın altını çizmek gerekir. Lüks yelkenliler de piyasada mevcut. Tabi bu yelkenlilerin fiyatları da motoryatlara yaklaşmaktadır.

 

 

 

3 – Tatil Yapacağınız Kişi Sayısı

Yelkenli tekne ve Motoryat seçimi yapılırken bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta şüphesiz kişi sayısı. Çünkü deniz turları çok nadir durumlarda tek başına gerçekleştirilir. Arkadaşlarınız ya da aileniz ile kalabalık bir tatil düşünüyorsanız yelkenliler oldukça uygun oluyor. Yelkenliler kalabalık gruplar için hem rahat hem de daha ekonomik gelecektir. Peki, kalabalık gruplar için motoryatlar yok mu? Tabi ki var. Ama normalinden daha büyük motoryatlar kiralayacaksanız fiyatların oldukça yükseldiğini hemen göreceksiniz. Ayrıca tekne büyüdükçe yakıt tüketimi ve marina masraflarınız da artacaktır.

4 – Yelkenli Tekne Ya da Motoryat İle Deniz Tatilinde Kıyıyı Çok Fazla Ziyaret Edecek Misiniz?

Deniz tatillerinin tabi ki büyük kısmı denizlerde geçirilir. Ama bazı tatilciler için deniz tatilinin en güzel yanı koyları ziyaret etmek. Yani aslında bu seçenek koylarda demirlemeyi sevenler ve sevmeyenler için ayrılıyor. Çünkü yelkenliler kıyıya Motoryat kadar yaklaşamıyor. Bu yüzden de motoryatlar koylara çok yaklaşabilirken yelkenliler daha uzak yerlerde demirlemek zorunda kalıyor. Tercihinizi yaparken bu durumu da bilmelisiniz.

5 – Teknelerin Genişliği ve Boyutları Arasındaki Fark

Bir teknenin fiyatını belirleyen en büyük etken boyutudur. Yani boyutu büyük olan tekneler her zaman çok daha değerlidir. Ama burada dikkat etmeniz gereken son derece önemli bir nokta var. Bir Motoryat ve bir yelkenli tekne düşünelim. İkisinin de boyutu 30 metre olsun. İlk bakışta bu tekne tamamen aynı gözükebilir. Fakat tekneleri iyi bilen kişilerin de bildiği gibi aslında genişlik olarak ikisi de farklıdır. 30 metre olan yelkenli ve Motoryat arasında Motoryat çok daha geniş ve konforludur. Size neredeyse iki kat daha fazla yaşam alanı ve depolama alanı Motoryat tarafından tatilcilere sunulur.

6 – Tekneler Arasındaki Teknolojik Farklılıklar

Son dönemler aslında tekneler yenilerek teknolojik olarak eksikliklerini kapatmaya başladı. Fakat genel olarak incelendiği zaman motoryatlar sunduğu teknolojik imkanlar çok daha fazla. Yelkenli tekne modelleri motoryatlara göre biraz daha eski teknolojilere sahip olabiliyorlar. Bu eskilik sadece radar ya da benzeri güvenlik araçlarında değil televizyon ve DVD gibi ekipmanlar da dikkat çekiyor. Eğer siz de teknolojik aletlere önem veriyorsanız bu ayrıntıya da dikkat etmelisiniz.