Gulet Tatili Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Gulet tatili son yıllarda sıklıkla duyduğumuz tatil seçeneklerinden olmaya başladı. Sizler için bu yazımızda gulet tatiliniz için bilmeniz gerekenleri derledik. Denizin tüm güzelliklerinden en ayrıcalıklı şekilde faydalanabileceğiniz gulet tatilinizde ihtiyacınızın olabileceği tüm araç – gereçler, guletler hakkında merak ettiklerinizi içeren bir yazı hazırladık. Ayrıca bu tatil seçeneğini ilk kez seçecek olanların bilmesi ve uyması gereken pek çok önemli bilgileri de bu yazımızda bulabilirsiniz. Gulet kiralama ya da gulet tatili ülkemizde özellikle Ege ve Akdeniz kıyılarında oldukça popüler konulardan birisidir.

Gulet Tatili Öncesi Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Gulet tatilinizin planlamasını yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta tatil grubunuza uygun bir gulet seçimi yapmaktır. Guletlerin kapasitesi 4 kişilikten 20 kişiliğe kadar değişkenlik gösterdiği için kişi sayınıza uygun bir gulet seçimi yapmanızı öneririz. Satılık gulet ile ya da kiralayacağınız bir guletle gerçekleştireceğiniz tatilinizin kaç gün süreceği ve rotaların belirlenmesi gibi planlamalar önceden yapılmalıdır. Tüm bunları, ekstra ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi de gulet mürettebatına önceden mutlaka bildirmelisiniz.

Guletler içerisinde bulunan klima ve diğer teknolojik aletlerin kullanımı için görevlilere veya kaptanınıza sorarak bilgi almanızda fayda var. Guletlerde klima 24 saat kullanılabileceği gibi daha kısıtle örnek olarak 2-6 saat arasında da kullanılabilmektedir. Bu durum guletin elektrik donanımı ve kapasitesi ile ilgili olduğu için klima sizin için önemliyse seyahatinizi planlarken bu detayı da Gulet kiralama yapan firma ile teyit etmeniz son derece önemlidir. Guletten gulete birtakım özellikler ve eşyaların kullanımı değiştiği için bunlar hakkında da mutlaka bilgi almalısınız. Her gulette dikkat etmeniz gereken en önemli ve en temel ihtiyaçlardan biri de su kullanımıdır. Guletlerde su kapasitesi hemen hemen aynıdır. Fazla ve gereksiz su kullanımından kaçınmanız tatilinizin çok daha konforlu geçmesi açısından önem vermeniz gereken bir konudur.

Gulet tatili hakkında en çok merak edilen konulardan bir diğeri ise alışveriştir. Tatilinizi gerçekleştirmeden önce yiyecek – içecek alışverişini yapmalı ve mürettebatınızdan guletteki menüler hakkında bilgi almalısınız. Genelde tüm yat kiralama seçeneklerinde tatil için gerekli olan alışveriş müşterilere aittir. Ayrıca her guletin bir çıkış noktası ve belirli bir rotası vardır. Gezip görmek ve demir atmak istediğiniz koyları dikkate alarak kendinize uygun bir gulet seçebilirsiniz. Uygun planlamaları yaptıktan sonra kusursuz ve bir o kadar da keyifli tekne tatiliniz sizleri bekliyor olacaktır.

 

 

 

Guletler Hakkında Merak Edilenler

5 günlük tekne kiralama gibi sıklıkla tercih edilmeye başlanan bu tatil yöntemleri pek çok kişinin ilgisini çekiyor. Peki, bu tatil seçeneğinin alışkın olduğumuz otel tatillerinden farkı nedir? Eski model deniz tatilleri yerine guletler size hem doğayı hem denizi hem de tarihi yerleri özel olarak sunan nadir tatil opsiyonlarından biridir. Guletlerde her şey tamamen sizin isteğinize göre hazırlanmıştır. Guletlerde destinasyon ya da menüler tamamen sizin tercihinize göre şekillenmiştir. Kiralık kaptanlı tekne seçeneği konusunda ise bir sorununuz olmayacaktır. Gulet kiralarken mürettebat ile birlikte profesyonel bir kaptan da sizlere tatilde eşlik edecek.

Öncelikle gulet tatiliniz için ödediğiniz kiralama bedeline nelerin dâhil olmadığını belirtmek isteriz. Daha önce de belirttiğimiz gibi tekne alışverişi müşterilere aittir. Bunun dışında eğer seçmiş olduğunuz gulette su sporları gibi aktiviteler yer alıyorsa bunlar ve özel marinalardaki kişisel harcamalar bu kiralama bedeline dâhil değildir. Bunların dışındaki çeşitli ihtiyaçlarınız kiralama ücretinin içerisinde yer alacaktır.

Bir diğer merak edilen konulardan biri ise mürettebat konusudur. Mürettebattaki kişi sayısı gulet büyüklüğüne göre değişkenlik gösterir. Genel olarak kaptan, aşçı ve gemici olmak üzere en az 3 kişi bulunmaktadır. Guletler içerisinde mürettebata özel kabinler ve kamaralar bulunmaktadır. Bu nedenle hiçbir şekilde kişisel alanlarınızın ihmali söz konusu olmamaktadır. Gulet tatili sizlere çok nadir yaşayacağınız bir tatil deneyimi sunacak en güzel tercihlerden biridir.