Yeni Başlayanlar İçin Yelkenli Rehberi

Yelkenli rehberi yazımızda yelkenlileri kullanmaya başlayacaklar için önemli olan ve bilmeleri gereken konuları sizin için hazırladık. Tekne seçimi nasıl yapılmalı, dikkat edilmesi gereken hususlar, yelkenli bakımı gibi konu başlıklarını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Özellikle tekne tatili meraklılarının son derece dikkatini çeken yelkenliler her geçen gün popülerleşecek gibi duruyor. Yelkenli ile çok daha özgürce denizi keşfedebilir ve eğlenceye doyabilirsiniz. Eğer siz de yelkenli satın almayı ve kullanmayı düşünüyorsanız mutlaka yazımıza göz atmalısınız. Ayrıca bu eğitimi almak için çok yetenekli veya çok iyi yüzmenize de gerek yok sadece belirli kurallara uyarak yelkenliniz ile denize açılabilirsiniz.

Yelkenli Rehberi: Tekne Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Bu hobiye yeni atılanlar için tekne tipleri arasında en küçük modeller ideal olacaktır. Teknelerin boyutu çok değişken olduğu gibi kaç kişilik oldukları da tekneden tekneye değişmektedir. Tüm sevdiklerinizin rahatlıkla sığacağı bir tekne seçtiğinizden emin olmalısınız. Tekneler hakkında genel bir bilgi vermek gerekirse 8 metre ve üstü tekneler gün aşırı yani uzun seyahatlerde kullanılır. 8 metre altındaki küçük yelkenli tekne modelleri ise günübirlik olarak kullanılmaktadır. Tecrübesi olmayan başlangıç seviyesindeki kişilere genel olarak 6 ile 12 metre arasındaki tekneler önerilir.

Küçük tekneler profesyonel yelkenciler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun nedeni küçük teknelerin büyük boyutlardaki teknelere kıyasla bakım ve bağlama maliyetlerinin düşük olmasıdır. Ayrıca küçük yelkenlilerin kullanımı ve kontrolü çok daha kolay olduğu için başlangıç seviyesinde alışma süreciniz daha rahat olacaktır. Alışma süreci sıklıkla yapılan test sürüşleri ve alıştırmalar ile hızlıca halledilebilir. Kendinizi geliştirdiğinize emin olduktan sonra bir üst yelkenli tekne modelleri sizleri bekliyor olacak.

 

 

 

Yelkenli Eğitimi ve Yelkenli Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tıpkı araba kullanmakta olduğu gibi yelkenlide de eğitim almak büyük önem taşır. Bu eğitimi veren çeşitli yelken okulları ve yelkenli kulüpleri bulunmakta. Alacağınız bu eğitimler sayesinde daha çok pratik yaparak tecrübe sahibi olacaksınız. Denizcilik ile ilgili en temel bilgilerin de verildiği bu eğitimler denize açılmadan önce pek çok konuda fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır. Yelken okullarında yelkenli eğitiminin yanı sıra tekne seyahati, rota oluşturma gibi deniz yaşamına ilişkin en detaylı bilgileri de sunmaktadır. Bu eğitimlere katılmanın bir diğer güzel yanı ise yeni bir çevre edinecek olmanız. Tekne camiasına katılmak ve yeni insan ilişkileri kurmak tekneler hakkında ufkunuzun açılmasını sağlayacak ve bakış açınızı değiştirecektir.

Yelkenli rehberi olarak güvenli ve sorunsuz bir yelkenli deneyiminin sırrı teknenizi iyi tanımaktan geçiyor diyebiliriz. Özellikle ikinci el tekne satın alacak kişilerin tekneyi mutlaka bir bakıma sokması gerekir. Teknenin dış görünümü ne kadar gösterişli olursa olsun bazen bu süslü görünümlerin altından ciddi teknik sıkıntılar çıkabilmektedir. Başta motor sistemleri olmak üzere teknenin detaylı bir şekilde kontrol edilmesi gerekir. Teknelerde sıklıkla karşılaşılan sorunlardan olan elektrik tesisatının kontrolü ve güvenlik muayenesinin mutlaka gerçekleştirilmesi önemlidir.

 

 

 

Tekne bakımında ise yelkenlinizin her sene mutlaka yıkandığından emin olmalısınız. Teknenizin ihtiyacına göre tamir ve bakımlarını aksatmadan yaptırmak büyük önem taşır. Aksi takdirde bu sıkıntılar seyir halindeyken çok daha büyük felaketlerin yaşanmasına neden olabilir. Yelkenlerin yırtık olmaması, rengi gibi hususlar da dikkat etmeniz gereken tekne özellikleri arasındadır. Teknenize ne kadar iyi bakarsanız kullanım ömrünün de o kadar uzadığını unutmamalısınız.

Daha önce de belirttiğimiz gibi yelkenli kullanmak için ekstra bir yeteneğinizin olmasına gerek yoktur. Gerçekten istediğiniz ve kurallara uyduğunuz sürece çok kısa bir zamanda kendinizi geliştirmeniz mümkündür. Son yıllarda ciddi bir yükselişe geçen yat ve tekne tatilleri yelkenlilerin de önünü açmıştır. Bu sayede de yelkenli eğitimlerine olan ilgi de artmaktadır. Yelkenli rehberi sayesinde artık yelkenli öğrenmek ve birbirinden büyüleyici rotaları keşfetmek o kadar da zor değil.

yeni başlayanlar için yelkenli rehberi
Yeni Başlayanlar için Yelkenli Rehberi
fırtına takvimi 2021
Fırtına Takvimi 2021 | Kocakarı Takvimi 2021