Tekne Irgatı Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tekne ırgatı teknenin demir atma ve demir çekme aşamasındaki en önemli parçadır. Demirleme sırasında sorun yaşamamak için ırgatların doğru seçilmesi gerekir. Bir ırgat seçilirken ise teknenin teknik özelliklerinin dikkate alınması lazım. Tekne boyu, çapa boyutu, zincir boyu ve teknenin ağırlığı ırgat belirlenmeden önce bilinmelidir. Bu teknik özellikler bilindiği takdirde ırgat seçimi çok kolay bir hal alır.

Irgat Seçimi Yaparken Bilinmesi Gerekenler

Irgatların performansını anlamak için ırgatın ne kaldıracağı bilinmelidir. Bunun için de maksimum çekme yükü ve çalışma yükünü öğrenmek gerekir. Bu değerler ilk başta biraz zor gibi gelinse de aslında hesaplaması çok kolay iki farklı değerdir.

  • Maksimum Çekme Yükü: Bu yük vincin kısa ya da anlık olarak maksimum seviyedeki çekiş gücünü ifade eder.
  • Çalışma Yükü: Bu yük ise ırgat denizin dibinde iken ırgatın çekmesi gereken güç miktarıdır. Ya da diğer bir deyiş ile ırgatın zeminden kurtulduktan sonraki ağırlığıdır.

Çalışma yükü için çıpa, zincir ve halat ağırlığı toplanarak kolayca bulunur. Irgat kolu ağırlığı gibi etkenler bu durumda ağırlığa eklenmez.  Irgat deniz zemininden kurtulana kadar pek çok farklı işlemden geçer. Her işlem sırasında çalışma yükü ve zinciri çekme hızı değişiklik gösterir. Çapa denizden çıktığı zaman ırgata düşen yükün arttığı unutulmamalıdır. Bu esnada ırgata binen yük maksimum seviyeye ulaşır. Bu sırada ise ırgatın maksimum gücü çalışma yükünün en az 3 katı olmalıdır.

Yatay ve Dikey Tekne Irgatı

Teknede bulunan ırgatlar şaft yönüne göre yatay ve dikey olarak ikiye ayrılır. Güverte kalınlığı ve güvertenin altında ne kadar yer olduğuna göre denizciler ne tür bir ırgat kullanacağına karar verir.

Dikey Irgatlar: Dünyada en çok sayılan ırgat modeli dik ırgatlardır. Bu modellerde ırgatlar güvertenin üzerinde bulunur ve ırgat motoru güvertenin alt kısmında yer alır. Dikey tekne ırgatı optimal zincir kontrolünü sağlar. Yani bu ırgatlarda daha fazla zincir kavaleta ile temas halinde olur. Bu durum da zincir kayma ve oynamasını engeller.

Dikey ırgatlar kullanıcılarına çok fazla avantaj sağlar. Kolay bakımı ve az yer kaplaması bu anlamda hemen dikkat çeker. Ayrıca fiyatları da yataylara göre çok daha uygundur. Estetik bir görünüme sahip bu ırgatlar zincirin kavelatayı 180 derece sarmasından dolayı çok daha güvenli demirleme imkanı sunar. Fakat motor kısmı altta olduğu için teknik dokunuşlar yataya göre daha zorlu olabilir.

Yatay Irgatlar: Yatay tekne ırgatı bir bütün olarak gövdeye monte olarak kullanılır. Bakımı kolay olsa da zincir kavelatayı 90 derece sardığı için dikeye göre daha az güvenli demirleme yapar. Güverte altında yer az ise ya da güverte çok kalın ve iki çapanın aynı vinç ile çekilmesi lazım ise yatay ırgat tercih edilmelidir.

Irgat Motor Gücü

Irgat motorunda yazan Watt değeri ırgatın güç değerini ifade eder. Motor gücünü ırgatın çalışma ve maksimum yük değerleri belirler. Motor gücü ne kadar fazla ise maksimum çekme o kadar fazla olur. Ama bu durum aynı zamanda aküden çekilecek gücü de arttırır. Bu yüzden de maliyet daha da artmaya başlar. Tekne ırgatı için çok güçlü motorlar yerine size yetecek ve diğer ihtiyaçlarınızdan feragat etmemenizi sağlayacak motorlar tercih etmek gerekir.

İkinci El Tekne Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yat ve Tekne Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?
yeni başlayanlar için yelkenli rehberi
İkinci El Tekne Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yat Ehliyeti Nasıl Alınır Şartları Nelerdir
Yat Ehliyeti Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?
fırtına takvimi 2021
Fırtına Takvimi 2021 | Kocakarı Takvimi 2021