Tekne Aküsü Nasıl Seçilmelidir?

Denizciler için tekne aküsü her zaman üzerinde fazla araştırmalar yapılan parçalardan bir tanesidir. Aküler teknelerde zaten olmazsa olmaz parçalardandır. Her teknede akü olsa da ilk kez akü alacak ya da aküsünü değiştirecek kişilerin bilmesi gereken bazı noktalar vardır. Çünkü akü seçimini etkileyen çok fazla etken vardır. Yanlış seçilen aküler teknelerde ileriye dönük sorunların yaşanmasına neden olur. Akü teknede sadece motorun çalışmasını sağlamaz. Aynı zamanda daha pek çok alet aküye bağlı olarak çalışır.

Tekne için akü tavsiyesi alırken teknenin pek çok parçası düşünülmelidir. Çünkü aküler oto pilot, navigasyon, VHF telsizi, GPS ve rüzgar göstergesi gibi pek çok aletin çalışmasını sağlar. Buna ek olarak buzdolapları da teknenin aküsünden güç çekerek çalışan parçalardan bir tanesidir. Tekne içerisinde ekstra olarak eklenecek her elektronik alet aküden güç çekeceği için detaylı bir araştırma gerekir.

Tekne Aküsü Modelleri ve Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Deniz taşıtlarında tek tip akü modeli yoktur. Tekneler için üretilen motor aküsü ve derin devir aküsü olarak 2 çeşit akü modeli vardır. Bu iki modeli de birbirinden ayıran bazı teknik detaylar bulunur. Motor aküsü tekne motorunun çalışmasını sağlar ve otomobil akülerine bu yüzden çok benzer. Kullanım açısından bu aküler motor çalışırken yüksek akım verebilecek akü modelleri seçilmelidir. Dıştan takma motor aküsü ve içten takma motor aküsü için de bu akü modelleri kullanılır.

Derin devir aküsü ise motordan bağımsız olarak diğer elektronik aletlerin kullanılması için çalışır. Motor aküsünü derin devir aküsü yerinde kullanan kişiler oldukça fazladır. Çünkü motor aküsü derin devir aküsüne göre yüzde 50 daha ucuzdur. Fakat bu kullanım motor aküsünün hem ömrünü azaltır hem de geri şarj olmasını zorlaştırır. Bu yüzden bu tarz akü kullanımı uzmanlar tarafından önerilen bir durum değildir. Marka ve modeller arasında pek fazla fark olmasa da akü seçilirken en önemli nokta amper değeridir.

Teknelerdeki Akülerde Amper Değeri Kaç Olmalıdır?

Tekne aküsü seçilirken ilk ve en önemli nokta kesinlikle amper değeridir. Tekne akü fiyatları da genellikle amper değerine göre artar ya da azalır. Amper değeri de kullanılacak elektronik alet sayısına göre farklılık gösterir. Kullanılacak elektronik alet sayısı önceden belirlenerek aküye karar verilmelidir. Bunun hesaplaması da aslında son derece basittir. 100Ah bir akü kullanırsanız 25 saat boyunca 4 amperlik bir güç kullanabilirsiniz.

Eğer aküyü motor aküsü ve derin devir aküsü olarak kullanırsanız ömrü 12.5 saate düşer. 4 amperlik bir güçte ortalama olarak bir teknenin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak bir güç sağlar. Tekne aküsü kullanırken de ortamın ısısına dikkat etmek gerekir. Çünkü ortam ne kadar sıcak olursa akü o kadar fazla performans gösterir. Bu yüzden aküler genellikle sıcak olan ortamlarda korunmalıdır.

Teknede Boşalmış Akü Nasıl Şarj Edilir
Teknede Boşalmış Akü Nasıl Şarj Edilir
yeni başlayanlar için yelkenli rehberi
İkinci El Tekne Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yat Ehliyeti Nasıl Alınır Şartları Nelerdir
Yat Ehliyeti Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?
fırtına takvimi 2021
Fırtına Takvimi 2021 | Kocakarı Takvimi 2021