Özel Yat Nasıl Ticari Yata Çevrilir?

Özel yat kişilerin maddi kazanç elde etmeden kullandıkları teknelere verilen isimdir. Bu tarz yatların kiralanması ya da ticari amaçla kullanılması kesinlikle yasaktır. Yasadışı olarak bu tarz kullanımların ülkemizde çok büyük cezaları vardır. Bu cezalar para cezalarından başlatarak hapis cezasına kadar ilerleyebiliyor. Fakat özel kullanılan yatların ticari amaca çevrilmesi mümkündür. Bu süreç içerisinde dikkat edilmesi ve doldurulması gereken belgeler vardır.

Özel Yat Ticari Yata Nasıl Çevrilir?

Yat turu için ya da farklı amaçlar için yatların ticari yata çevrilmesi ücretsiz bir süreç değildir. Yatın boyutuna ve özelliklerine göre her yat için bir miktar para ödemek gerekir. Ücret ve diğer işlemler ile ilgilenen kurum ise Liman Başkanlığıdır. Denizciler bu başkanlığa cins değişikliği için belgelerini vermeleri ve bu sarada da ücreti ödemeleri gerekiyor. Onay süreci gerçekleştikten sonra ise başkanlığın yat üzerinde incelemesi gereken noktalar var.

Ölçüm, tobitola ve survey gibi konular başkanlık tarafından incelenecek. Tüm bu işlemler sırasında da küçük ücretler başkanlığa ödenmeli. Daha sonra ise yat sahibi deniz elverişlilik için sefer yapılacak bölgeye uygun donanım almalıdır. Bu donanım sefer yapılacak mesafeye göre farklılık gösterir. Özel yat için yapılacak son adım ise tekneyi ticari olarak işletebilecek ana sözleşmesinde yat işletme olan bir şirket bulmak olacaktır.

İkinci El Tekne Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yat ve Tekne Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?
yeni başlayanlar için yelkenli rehberi
İkinci El Tekne Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yat Ehliyeti Nasıl Alınır Şartları Nelerdir
Yat Ehliyeti Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?
fırtına takvimi 2021
Fırtına Takvimi 2021 | Kocakarı Takvimi 2021