En İyi Yelkenli Markaları ve Özellikleri

Dünyada kaliteli ve eğlenceli bir tatil için en iyi yelkenli markaları yıllardır insanlara en yelkenlileri üretiyor. Yelken insanların yüzlerce yıldır ürettiği ve kullandığı bir araçtır. Yelkenliler dünyanın coğrafi ve siyasi olarak şekillenmesinde önemli bir yere sahiptir. Geçmişten günümüzü de pek çok marka yelkenlileri tasarım ve kullanım olarak ileriye taşımaktadır. Dünyanın en önemli yelkenli marka ve modelleri ile alakalı merak ettiğiniz her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

1 – Beneteau Yelkenli Marka ve Modelleri

Dünyanın neresine giderseniz gidin Beneteau yelkenli karşınıza çıkar. Beneteau yelkenli hangi ülkenin diye soracak olursanız, Beneteau Fransız kökenli bir markadır ve dünyada en popüler ve kullanışlı yelkenli markalarından bir tanesidir. Beneteau marka bir yelkenli ülkemizde 135 bin TL ile 10 milyon TL arasında bir ikinci el piyasasına sahiptir. Yaygın bir model olması kolay yedek parça bulunmasına da olanak sağlar. Beneteau 3 farklı modelde yelkenliye sahiptir.

Beneteau First Yelkenlileri

Eğer gerçek bir yelkenli deneyimi istiyorsanız Beneteau First tam size göre. Yarış yelkenlisi olarak tasarlanan bu yelkenliler ayrıca aileler için de hem rahat hem de konforlu bir tasarıma sahiptir. Beneteau First modeli 4,30 metre uzunluktan başlayarak 17,16 metre uzunluğa kadar çıkabilmektedir.

Beneteau Oceanis Yelkenli Markaları

Oceanis modeli dünyadaki en yaygın modellerden bir tanesidir. Yelkenli teknelerin standardı olarak tüm dünyada Beneteau Oceanis modeli hemen akla gelir. Son derece konforlu ve kullanışlı bir deneyim sunan Oceanis 9,53 metreden başlar ve 15,94 metreye kadar çıkar. Oceanis serisi Yacht 62 modeli dünyada en iyi yelkenli tekne markaları arasında gösterilir. Ayrıca bu model Beneteau markasının da amiral gemisi olarak ifade edilir.

2 – Jeanneau Yelkenli Markaları

Dünyanı kasıp kavuran başka bir Fransız markası olan Jeanneau 1957 yılında hayata geçmiştir. 2000 yılında yaptığı yenilikler ile yelken dünyasındaki estetik, konfor ve modernlik anlayışını değiştirmiştir. Ülkemizde Jeanneau ikici el olarak 365 bin TL ile 4 milyon TL arasında bir değere sahiptir. Hem Jeanneau firmasının Türkiye kolundan hem de farklı firmalardan kolayca yedek parça temin edebilirsiniz.

Jeanneau Sun Fast Yelkenlileri

Sun Fast model yelkenliler hafif yarış yelkenlisi olarak tasarlanmıştır. Bu yüzden de performans ve güvenlik bu modellerde üst seviyelerdedir. İki modeli olan Sun Fast modelinin uzunlukları 10,11 metre ve 11,25 metre olarak tasarlanmıştır.

Jeanneau Sun Odyssey Yelkenlileri

Sun Odyssey model Jeanneau yelkenlileri ilk olarak 2000 yılında piyasaya çıkmış ve oldukça beğenilmiştir. Günümüzde Jeanneau markasının en çok tanınan modeli olmayı da başarmıştır. Sun Odyssey 9,8 metreden başlayarak 14,42 metreye kadar çıkabilmektedir.

3 – Dufour Yelkenlileri

Fransızların lüks markalarından olan Dufour 1964 yılında bir gemi mühendisi ve mimarı olan Michel Dufour tarafından hayata geçirilmiştir. Son derece lüks ve konforlu olan bu yelkenliler ülkemizde pek yaygın olarak kullanılmıyor. Bu yüzden de yedek parça konusunda diğer modellere göre biraz daha fazla araştırılması gerekilen bir modeldir. Dufour yelkenli markaları ülkemizde ikinci el olarak 190 bin TL ile 5 milyon TL arasında değişir. En iyi tekne markaları ve modelleri arasında olan Dufour 9,67 metre ve 19,2 metre arasında uzunluğa sahip modellere sahiptir.

4 – Bavaria Yelkenlileri

Hem Almanya’nın hem de tüm dünyanın beğendiği markalardan olan Bavaria 1978’de kurulmuştur. Son derece lüks ve konforlu olan Bavaria ülkemizde de geniş bir kullanıma sahiptir. Bu yüzden de yedek parça konusunda kullanıcıları sıkıntı yaşamaz. İkinci el fiyatları ise 314 bin TL’den başlayarak 9 milyon TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Bavaria C Yelkenlileri

C serisi sadece Bavaria markasının değil aynı zamanda tüm dünyanın saygı duyduğu bir modeldir. Bu model tüm dünyadaki tekne modelleri arasında en iyi yelkenli tekne markaları arasında gösterilir. C serisi 14,43 metre, 15,89 metre ve 16,73 metre olmak üzere 3 farklı uzunlukta modele sahiptir.

Cruiser Yelkenlileri

Yelkenli markaları arasında en popüler hatta sahip modellerden bir tanesidir. Son derece zarif ve bir o kadarda sağlam olan Cruiser modelleri ailelere göre üretilmiştir. Bu modelin uzunlukları 9,99 metre ile 15,59 metre arasında değişiklik gösterir.

İkinci El Tekne Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yat ve Tekne Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?
yeni başlayanlar için yelkenli rehberi
İkinci El Tekne Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yat Ehliyeti Nasıl Alınır Şartları Nelerdir
Yat Ehliyeti Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?
fırtına takvimi 2021
Fırtına Takvimi 2021 | Kocakarı Takvimi 2021