Teknelerde Telsiz Konuşmaları Nasıl Olur?

Yatlarda ya da teknelerde telsiz konuşmaları marinaya girip çıkarken dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Bu telsiz konuşmaları pek çok marinada zorunlu bir kriterdir. Marinalardan girip çıkarken yaparken yapmanız gereken konuşmaları yazımızın ilerleyen kısımlarında bulabilirsiniz.

Marina İçin Teknelerde Telsiz Konuşmaları

Tekne ya da gemi telsiz konuşmaları belli bir standart üzerinden yapılmaktadır. Her gemi ya da tekne istediği şekilde konuşma ve bildirim yapamaz. Hem marinaların içerisine girerken hem de dışarısına çıkarken bu konuşmaların tam anlaşılması için bir düzen vardır. Özellikle kiralık tekneler giriş yaptıktan sonra cuma akşamları marina palamarlarına haber vermelidir.

Bu haber hem trafik akışı için hem de yanaşırken yardım alabilmek için son derece önemli konulardan bir tanesidir. Her marinanın kendine ait bir VHF telsiz kodu bulunmaktadır. Bu kod marinaya girerken genellikle herkesin göreceği bir yere asılır. VHF telsizin bildirilen kanala ayarlanır ve genellikle 73 ya da 74 kanalları sadece marina içindir.

 

 

Marina Girişlerinde Yapılması Gereken Telsiz Konuşmaları

Tekneniz ister kiralık olsun ister olmasın girerken telsiz ile iletişim kurmanız gerekir. Telsiz konuşmaları sayesinde hem tekne sahibi hem de marinalar kolaylık sağlar. Tekneler marinaya girerken ilk olarak;

“ Marina – X”, “Marina – X” burası “Teknenin ismi”. Tamam

Diye belirtmesi gerekiyor. “Tamam” komutu karşı tarafa konuşmanın bittiğini belirtir. Çünkü konuşma düğmelerine aynı anda basılması iki tarafından birbirini duymamasına neden olur. Karşı taraf ise bu konuşmalara;

“Teknenin ismi”, “Teknenin ismi” burası “Marina – X” dinlemedeyiz. Tamam.

Karşılık vererek iletişime geçer. Direk çıkış yapılacaksa bu durum bildirilir. Eğer yardıma ihtiyaç var ise devam eden konuşmalar ise şu şekilde olmalıdır;

Marinaya giriş yapacağız palamara ihtiyacımız var. Tamam.

Marina ise bu konuşmaya karşılık olarak iki şekilde cevap verir. İlki;

“Tekne ismi” giriş yapabilirsiniz. Tamam.

Ya da;

“Tekne ismi” 10 dakika içinde anons yapacağım, marinanın içi kalabalık, beklemede kalın. Tamam.

 

 

 

Marina Çıkışlarında Yapılması Gereken Telsiz Konuşmaları

Marinalardan çıkış yapmak giriş yapmaya göre çok daha kolaydır. İskeledeki görevlileri bu konuda haberdar etmek yeterli olacaktır. Fakat bunun dışında telsizlerden de haber verilebilir.

“Marina – X”, “Marina – X” burası “Tekne ismi”. Tamam

Bu tarz bir seslenişte bulunum beklemek gerekli. Daha sonra ise marinadan şu şekilde cevap gelir;

“Teknenin ismi”, “Teknenin ismi” burası “Marina – X” dinlemedeyiz. Tamam.

Daha sonra ise teknenin yardıma ihtiyacı yok ise bilgi verilir ve marinadan çıkılır. Eğer desteğe ihtiyaç var ise;

Marinadan çıkacağız, palamara ihtiyacımız var. Tamam.

Marina görevlileri ise müsait ise hemen palamar gönderir. Eğer müsait bir palamar yok ise onlara ne kadar bekleyeceklerini belirtir. Teknelerde telsiz konuşmaları her zaman üzerinde durulması ve unutulmaması gereken bir konudur.

Yat Ehliyeti Nasıl Alınır Şartları Nelerdir
Yat Ehliyeti Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?
fırtına takvimi 2021
Fırtına Takvimi 2021 | Kocakarı Takvimi 2021