Denizde Rüzgarların İsimleri ve Yönleri Nelerdir?

Tekne ile tatile çıkmadan önce rüzgarların isimleri ve yönleri bilinmesi gereken önemli konulardan bir tanesidir. Denizde rahat bir yolculuk yapmak için rüzgarlar ile alakalı bilmeniz gereken her şeyi yazımın ilerleyen kısımlarında bulabilirsiniz.

Rüzgar Nedir ve Nasıl Meydana Gelmektedir?

Rüzgarların oluşumu insanların yüzlerce yıl merak ettiği konulardan bir tanesi olmuştur. Rüzgarlar tarih boyunca belli bölgedeki insanların inançlarını bile etkileyen bir doğa olayı olmayı başarmıştır. İlerleyen süreçlerde insanlar rüzgarların da aslında bir metalürji olayı olduğunu anlamıştır. Dünya saran hava tabakası bir ağırlığa sahiptir.

Bu ağırlık da yer yüzene hava basıncı denilen bir kuvvet uygulamaktadır. Ayrıca yer yüzünden yukarı doğru çıktıkça sıcaklık farkı artmaya başlar. Bu durumlarda da rüzgarlar meydana gelir. Yani rüzgarlar dünyanı saran hava tabakasının yer yüzüne paralel hareketine verilen bir isimdir

Rüzgarların İsimleri Nasıl Verilmiştir?

Dünyada rüzgarlar yönüne ve şiddetine göre farklı şekillerde ifade edilmektedir. Bu isimler ülkenin neresinde denize açılırsanız açılın aynı şekilde dile getirilir. Bu sayede ortak bir dil ile denizlerde kolay anlaşılma sağlanmıştır. Rüzgarlara verilen isimler ve özellikleri ise şunlardır;

Yıldız: Oldukça sert bir rüzgar olan Yıldız tam kuzeyden eser. Özellikle Yıldız rüzgarları Marmara veya Karadeniz üzerinden bir soğuk cephe geçerken ortaya çıkar. Bu rüzgar kışın soğuk hava taşısa da yazları serin havalara sahip olur.

Lodos: Rüzgar çeşitleri arasında Rodos çok duyulan bir çeşittir. Lodoslar ülkemizin batısında çok görülür ve güney batıdan eser. Bu rüzgarlar yağmurun ardından sıcak havanın oluşmasına neden olmaktadır. Sıcaklığı arttırıcı bir özelliği olan Lodos sel ve taşkın gibi felaketlere de neden olabilir.

Poyraz: Kuzeydoğudan esen bu rüzgar çeşidi büyük hasarlara neden olabilecek bir soğukluktadır. Rusya’nın güneyinde meydana gelen yüksek basınç ve soğuk hava Poyraz rüzgarı oluşmasına neden olur. Rusya ve Karadeniz arasındaki basınç farkı arttıkça Poyraz etkisini arttırır.

Meltem: Akdeniz’in doğu kısmında Meltem tüm yaz boyunca kendini gösterir. Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında zaman zaman düzenli ve kuvvetli olarak görülür. Ege bölgesinde ise bu tarz rüzgarlara İmbat adı verilir.

Karayel: Yağmurlu zamanlarda ortaya çıkan Poyraz 2 – 3 gün etkili olabilir. Kuzeybatıdan esen bu rüzgar genellikle Balkanlar üzerinden ülkemize gelir.

Keşişleme: Rüzgarların isimleri genellikle yerel halk tarafından verilir. Keşişleme de bu tarz isimlendirilen rüzgarlardan bir tanesidir. Güneydoğudan esen bu rüzgar kuru ve sıcaktır. Bu yüzden estiği bölgedeki havanın da kurumasına neden olur.

Kıble: Kıble ismi Güney yönü üçün kullanılır. Kıble rüzgarları da Güneyden etkili olduğu için o bu isim verilmiştir. Kıble rüzgarları hem sıcak hem de nemlidir.

Gündoğusu Rüzgarı: Doğudan gelen bu rüzgarlar yağışın kesilmesine neden olmaktadır. Soğuk ve kuru olması da Gündoğusu rüzgarlarının önemli özelliğidir.

Günbatısı: Marmara ve Akdeniz Bölgelerinde sıkça görülen bu rüzgar batıdan eser. Sıcak ve nemli olan bu rüzgarlar yağışa neden olur.

Beaufort (Bofor) Rüzgar Skalası

Bofor rüzgar skalası rüzgarların isimleri ve yönleri kadar önemli bir noktadır. Denizcilerin hakim olması gereken denizcilik terimlerinden bir tanesi olan bu skala rüzgar şiddeti, denizdeki dalga durumu ve dalga yüksekliğine göre yapılmıştır. Teknelerde rüzgarın hangi yönden ve ne kadar şiddet ile geldiğini gösteren Anemometre ile bu skala ortaya çıkmıştır.

İlk olarak donanma gemilerinde kullanılan bu sitem günümüzde bile hala kullanılan önemli bir skaladır. Rüzgar kuvvetleri ve etkisi bu skala ile belirtilir. Rüzgarların isimleri ve etkisi bu skala ile ifade edilebilir.

Yelkende Rüzgar Yönleri ve İsimleri

Yelkenli olan tekneler rüzgarı tam baştan almadıkları her yöne doğru seyredebilmektedir. Dar ya da geniş olmakla beraber rüzgar baştan sancak veya iskeleden 30 derece altına inerse yelkenle açılma imkanı ortadan kalkar. Hem teknenin hem de yelkenlinin tasarımına ya da yapısına göre bu açı çok daha düşük veya yüksek olabilir. Rüzgarların isimleri ve etkisi bu anlamda yönlerinden farklı olarak ifade edilir. Verilen açılar tekne üzerinde hissedilen rüzgara göredir. Hafif bir havada iken teknenin hızı vektörel olarak eklendiği zaman zahiri rüzgarın hem yönü hem de hızı değişime uğrar.

Örnek olarak duran bir teknede orsa seyrine başlarsak tekne gerçek rüzgara göre 30 derece orsaya girecektir. Ayrıca hızlandıkça hissedilen rüzgarın hızı artacaktır. Tekne yönü de teknenin başına doğru yönelmeye başlayacaktır. Bu sayede gideceğimiz yön yerine pusula açısıyla beraberi biraz daha rüzgarın altında bir yöne doğru ilerleyebiliriz. Yelkenlilerde genel olarak zahiri yani hissedilen rüzgar geçerlidir. Rüzgarların isimleri ile rüzgar yönleri bu yüzden birbirinden ayrılmakta ve farklılık göstermektedir.

Zahiri rüzgarı ise diğer rüzgarlardan farklı olarak en doğru yelkenin tepesindeki rüzgar göstergesi bizlere gösterir. İsteğe göre elektronik aletler ile bu gösterge farklı bir yere taşınabilir. Ayrıca yelkenler rüzgarın yönünü değiştirici bir etki gösterir. Bu yüzden de çarmık adı verilen direği tutan yandaki paslanmaz çelik teller ya da başka yerlere bağlanacak olan rüzgar yönünü gösteremezler. Rüzgarların isimleri ve rüzgarların yönleri denize açılmadan önce bilinmesi meydana gelecek pek çok sorundan insanları ve tekneyi koruyacaktır.

Yat Ehliyeti Nasıl Alınır Şartları Nelerdir
Yat Ehliyeti Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?
fırtına takvimi 2021
Fırtına Takvimi 2021 | Kocakarı Takvimi 2021