Doğru Tekne Motoru Seçimi Nasıl Yapılır?

Tekne motoru seçilirken denizcilerin dikkat etmesi gereken pek çok farlı nokta vardır. Hem çevresel hem de keyfi olarak motor tercihleri birbirinden ayrılır. Ayrıca teknelerin kullanım alanları, modelleri ve yük kapasitesi gibi teknik konular da motorların seçiminde önemli ve etkili bir rol oynar. Bunları bilmeden yapılacak yanlış tercihler ileriye dönük çok büyük maliyetleri sorunları ortaya çıkarır.

Tekne Motoru Seçiminde Hızın Önemi

Motor gücü tekne hızı ile tamamen doğru orantılı olarak ilerler. Motor ne kadar güçlü ise tekneler o kadar hızlı seyahat imkanı sunar. Yüksek bir seyahat isteyen denizcilerin ödeyecekleri paralar da bu yüzden artar. Fakat her güçlü motor her tekneye uyum sağlamaz. Teknenin gövdesi ya da diğer teknik özelliklerinin de motor gücünü desteklemesi gerekir. Ayrıca bazı tekne modelleri için önceden belirlenen motor aralıkları mevcuttur.

1 – Şişme Botlarda Motor Seçimi

Küçük şişme botlar için önerilen motor gücü 9,9 – 25 HP arasında değişiklik gösterir. Şişme botların sert dipli ağır olanları ve hafif olanları için bu aralıktaki bir motor rahatlıkla iş görecektir. Botlar da tekeneler kadar ağırlığa duyarlıdır. Bunun yanı sıra şişme botlar 2 zamanlı olarak çalıştığı zaman en iyi performansı sunuyor. Bu yüzden de 2 zamanlı dıştan takmalı motorlar şişme botlarda fazlası ile gözüküyor.

2 – Dıştan Takmalı Alüminyum Tekneler İçin Motor

Alüminyum tekne modellerinde boyuta ve göreve bağlı olarak 25 – 300 HP arası motorlar çokça tercih edilir. Genel olarak balıkçılık için kullanılan bu teknelerde taşınacak ağırla bağlı olarak seçilecek motor gücü artmalıdır. Taşınacak ağırlık içerisine yolcu sayısı, yakıt ve teçhizat da eklenmelidir ki net ağırlık tam olarak belirlensin.

3 – Bas Teknelerde Motor Seçimi

Bu tekneler tamamen bas balıkçılığı için tasarlanmıştır. Lüks bir tercih olduğu için bas tekne motoru fiyatları da diğerlerine göre yüksek. Bir turnuva balıkçılığı olan bas için denizciler genellikle hız motorları tercih eder. Bu tekneler için en uygun aralık ise 225 – 300 HP gücündeki motorlardır. Fakat turnuvalar göl gibi küçük sularda yapılıyor ise 150 HP motorlar yeterli olacaktır.

4 – Düz Tekneler ve Kıyı Tekneleri İçin Motor

Bu tekne modelleri de sığ olan kıyı sularında tuz balıkçılığı için tercih edilir. Suyun sakin olduğu alanlarda kullanılan bu tekneler için fazla tahta ihtiyacı olmaz. Bu yüzden de bu tekneler 60 – 115 HP arası motorlar da en iyi performansı gösterir. Fazla güçlü motorlar kullanımı ve performansı olumsuz olarak etkiler.

5 – Körfez Tekneleri İçin Motorlar

Kıyı teknelerine çok benzese de körfez tekneleri çok daha büyük bir yapıya sahiptir. Ayrıca kullanım alanları da sığ sular ile sınırlı değildir. Çok daha farklı alanlarda bu tekneler kullanıcılarına kaliteli bir sürüş imkanı tanır. Genel olarak bu tekneler için ise 100 – 200 HP arası tekne motoru tercihi iyi olacaktır.

En İyi 5 Dıştan Takma Motor
En İyi 5 Dıştan Takma Motor
En İyi 5 İçten Takma Motor Önerisi
En İyi 5 İçten Takma Motor Önerisi
Teknede Boşalmış Akü Nasıl Şarj Edilir
Teknede Boşalmış Akü Nasıl Şarj Edilir
Tekne Aküsü Nasıl Seçilmelidir
Tekne Aküsü Nasıl Seçilmelidir