Bodrum Koyları Gezi Rehberi

Muğla’nın Bodrum ilçesi tatil beldeleri arasında en çok tercih edilenlerden birisidir. Denizinin mavisi gökyüzünün mavisi ile birleşir. Tatil cenneti olarak anılması da eşsiz manzarası ve burada kendinizi huzur dolu hissetmenizden gelir.

Yeşili ve maviyi bir arda yaşayabileceğiniz Bodrum, Birçok tatil severin tercih etme sebeplerinden biri olarak görülür. Eşsiz manzaralar eşliğinde tatil planı burada sizi bekliyor olacak. Aynı zamanda burada bulunan Bodrum koyları da hem denize girebilmek hem de mavi yolculuk rotalarından biri olarak görülmektedir.

Bodrum Koyları Hangileridir, Nerede Yer Alır?

Sezon başlar başlamaz en çok merak edilen yerlerden bir tanesi de Bodrum Koyları olur. Özellikle mavi tur yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği yerlerden bir tanesi olmaktadır. Bunun nedeni de hem sakin hem de en güzel koyların yer almasından dolayıdır.

 • Göltürkbükü Cennet Koyu: Daha öncesinde Gündoğan’a bağlı durumdayken, Gölköy ve Türkbükü’nün arasında yer almasından dolayı bu adı almış ve ayrılmıştır. Burada cennet koyu denen koy bulunur. Ulaşımı çok kolay olmadığından dolayı da çok kalabalık olmaz. Bu nedenle de temiz ve masmavi bir koy olarak bilinir. Rüzgârdan korunaklı olduğu için, birçok tur teknesinin sığınak noktası olarak bilinir. Sessiz ve sakin bir koy olmasından dolayı, bu şekilde tatil yapmak isteyenlerin en sevdiği koylar arasında yer alır.
 • Gümüşlük Koyu: Bodrum’un en güzel koyu olarak bilinir. Myndos Antik Şehri kalıntılarının bulunduğu bir koydur. Hatta bu kalıntıların üzerinde kurulmuş olduğu belirtilmiştir. Adının Gümüşlük olmasının nedeni de gün batımında ortaya çıkan renk cümbüşünden kaynaklanır. Gün batımında denizin gümüş rengine büründüğü görülür. Aynı zamanda bu koyun bulunduğu yer, 1. Derece sit alanı olarak belirtilmiştir.
 • Yalıkavak Koyu: Burası Bodrum’un en aktif ve en kalabalık merkezlerinden biri olarak görünür. Bodrum’da bulunan en lüks ve ünlü koylarından biri ünvanına sahiptir. Burada bulunan Yalıkavak Yel Değirmenleri’ne de uğramadan dönülmemesi tavsiye edilir. Bodrum merkeze 12 Kilometre kadar uzaklıkta bulunur.
 • Akyarlar Karaincir Koyu: Bodrum’un denizi en güzel koyu olarak bilinir. Dalgasız ve sakin bir deniz bu koyda sizi bekliyor olacak. Derinlik bakımından da sığ olması daha çok yüzme konusunda sorun yaşayanlar için daha çok tercih edilebilir. Güney kesimde yer alır.
 • Bitez Koyu: En çok tercih edilen koylardan biri olması merkeze en yakın koy olmasından kaynaklıdır. Diğer plajlardan faklı olarak suyun sıcaklığıdır. Su sıcaklığı diğer Bodrum koylarına göre daha fazladır.

Bodrum’un En Güzel Plajları

Bodrum hem koyları hem de denizi tatilciler tarafından sıkça tercih edilir. Bunun nedeni de çok fazla koy ve plaj barındırmasından kaynaklanır. Bu nedenle de Bodrum’un en güzel plajları hangileridir sorusunun cevabını vermek çok güçtür. Bodrum plajları arasında en çok bilinenleri;

 • Kargıcak Koyu
 • Peksimet Plajı
 • Türkbükü Plajı
 • Torba Sahili
 • Gümüşlük
 • Bitez Sarnıç
 • Akyarlar
 • Kumbahçe
 • Cennet Koyu

Bu plajlar hem denize girebilmek için en güzel sahili hem de eşsiz manzaralar eşliğinde dilediğiniz güzel bir tatil için biçilmiş kaftandır. Bu nedenle de Ülkemizde tatil yapmak isteyenlerin tatil cenneti olarak adlandırdıkları bir yer olarak gündeme gelir.

Yeni yerler keşfetmeyi seven ve buralarda gözlerden uzak tatil deneyimini yaşamak isteyenler de aynı şekilde bu plajların çoğunda vakit geçirebilirler. Özellikle sakin denize sahip olan plajlar çok daha fazla tercih edilir.

Aynı zamanda birçok koy için de yüzme molaları verilir. Buralarda da eşsiz maviliğin tadına varmak için böyle bir tercih de yapılabilir. Eğer plajda kumlara uzanarak bir mola istiyorsanız yukarıdaki plaj listesine göz atmanız da fayda var.